Seydi Ali Reis PDF

Tunisiamobilitycongress.com Seydi Ali Reis Image
AÇIKLAMA

Seydi Ali Reis harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Ali Kuzu. tunisiamobilitycongress.com'ye kaydolun ve Ali Kuzu'den Seydi Ali Reis kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.

16. yüzyılın büyük denizcilerinden biridir Seydi Ali Reis. Gerek babası, gerek büyükbabası bahriye müsteşarı olan bu denizci çocuğu, kaynaklarda yer alan bilgilere göre 1498 yıllarına doğru İstanbul'da doğdu. 1522 yılında Rodos'un fethine deniz subayı olarak katıldı. Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa'nın yanında yetişti. Kendisini çok takdir eden Barbaros, cihan tarihinin en büyük deniz vuruşmalarından biri olan 1538 yılındaki Preveze Savaşı'nda, Türk donanmasının sol kanat amiralliğini Seydi Ali Reis'e verdi. Seydi Ali Reis, en az amiralliği derecesinde coğrafya, matematik ve astronomi bilgini olmakla ünlüdür. Ayrıca şair olarak da devrinde büyük şöhret yapmıştır. Büyük Türk astronomu Ali Kuşçu'nun Fatih Sultan Mehmet'in emriyle yazdığı "Fethiye" adlı ünlü astronomi kitabını Farsçadan Türkçeye çevirmiştir. "Mir'at-ı Kainat" (Kainatın Aynası) adında bir eser de yazmıştır. Fakat dünyaca meşhur eserleri "Muhit" adlı deniz coğrafyasına ait kitabı ile Hindistan gezisini anlatan "Mir'atü'l Memalik"tir (Ülkelerin Aynası). Bu eserler, Türk amiralini 16. yüzyılın en büyük bilginlerinden biri derecesine ulaştırmaktadır. Seydi Ali Reis'in bu kitapları Almancaya, İngilizceye, Fransızcaya, Özbekçeye, İtalyancaya çevrilerek birçok defalar basılmıştır. 1563 yılının Ocak ayında, takriben 65 yaşında, Galata'daki devrinin denizci, bilgin ve şairlerinin toplantı yeri olan büyük konağında huzur, şan ve şeref içinde ölmüştür.(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 144Baskı Yılı: 2015Dili: TürkçeYayınevi: Parola Yayınları 

Seydi Ali Reis Galata'da doğdu. İstanbul'un fethinden sonra Sinop'a yerleşen denizci bir ailenin oğluydu. Seydi Ali Reis 34 parçalık Portekiz donanması ile Güney Arabistan sahillerinde karşılaştı.

BILGI

YAZAR: Ali Kuzu

DOSYA ADI: Seydi Ali Reis.pdf

ISBN: 9786059121293

YAYIN TARIHI: 2015

DOSYA BOYUTU: 1,77 MB

İNDIR
ÇEVRIMIÇI OKU

Seydi Ali Reis Kimdir? | Forum

Seydi Ali Reis İstanbul, Galata'da doğdu. Sinoplu bir aileden gelmedir. Dedesi, II. Seydi Ali Reis, tersane kethüdası olduğundan, bir deniz harekatında bağımsız olarak kumandanlık yapmadı.

EN ÇOK OKUNAN KITAPLAR

Seydi Ali Reis Kimdir? | Merakname

Seydi Ali Reis 2 Temmuz 1554'te Basra'dan donanması ile hareket etti. Bu ani çıkan fırtınaya rağmen Seydi Ali Reis Hint okyanusunda Kızıldeniz yönünde yola devam etti.

İLGILI KITAPLAR